Проблеми міцності
міжнародний науково-технічний журнал

2019 № 1

Проблеми міцності. - 2019. - № 1.

 

ХЕ Ж., ЛІН Дж.-Х., СУН Кс. Ю., ГУ Кс

Чисельне моделювання впливу відносини тисків на вході і виході на коефіцієнт теплопередачі в ступені аеротурбіни (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 5-15.

На основі розроблених методів оцінки теплопередачі газової ступені турбіни запропонована теоретична модель двомірної ступені аеротурбіни, в якій газ тече повз контуру лопаті турбіни. Поля швидкостей, температур і тисків, а також розподіл коефіцієнта теплопередачі вздовж поверхонь тиску і розрідження, передній і задній крайок лопаті турбіни розраховувалися за допомогою програми FLUENT при різному співвідношення тисків. Це дало змогу дослідити еволюцію коефіцієнта теплопередачі при різному ставленні тисків в однаковому становищі і
при однаковому ставленні тисків в різних положеннях.
Ключові слова: ставлення тисків, теплопередача, каскад турбін. 

 

ЧАНГ Ж.-Л., ЖАО В.-Л., ЗОУ Г.-П., СУН Х.-К.

Пропорційне моделювання оптимізації легковагій броні з композиту кераміка / алюмінієвий сплав (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 16-23.

Конструкція легковагій броні з композиту кераміка / алюмінієвий сплав розглядається і оптимізується для поліпшення захисних характеристик. Процес проникнення в броню моделюється з використанням програми SPH програмного забезпечення ANSYS / AUTODYN. Точність методу згладжених частинок (метод SPH) була підтверджена шляхом порівняння полу¬ченних даних з відомими. Розглядалися три типи композитної броні загальної товщини 30, 40, 50 мм і з п'ятьма різними відносинами товщина кераміки / товщина металу при моделюванні залишкової швидкості кулі і кінцевої довжини. Результати моделювання порівнюються з теоретичною моделлю. Кращі кулезахисні характеристики трьох типів броні з керамічного композиту були отримані при співвідношенні товщина
кераміки / товщина алюмінію в композитної броні 4: 1.
Ключові слова: керамічна композитна броня, метод гідромеханіки гладких частинок, проникнення. 


ГУО А. Ф., ЛІ Дж. Ф., ЛІ Ф. Й., КСУ Дж., ЖАНГ Ч. В., ЧЕН Ш.

Властивості при стисненні композитів на основі термопластичного крохмалю з різними пластифікаторами (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 24-31.

Композити на основі термопластичного крохмалю виявилися в центрі уваги як вітчизняних, так і зарубіжних вчених, так як вони засновані на екологічної сировині і повністю розкладаються. Такі композити отримували формуванням з використанням крохмалю і сизалевих волокон в якості основних матеріалів. Вивчено вплив термопластичного крохмалю з різною часткою простих і складових пластифікаторів на амортизаційні властивості композитів. Експериментальні результати показали, що в певних межах зі збільшенням вмісту пластифікаторів підвищуються опір матеріалу тиску і його амортизаційні властивості. При утриманні складеного пластифікатора 15% опір тиску чотирьох типів композитів, отриманих з використанням різних масових співвідношень фомаміда і сечовини, змінюється в ряду 2: 1> 1: 1> 1: 2, а з використанням різних масових співвідношень гліцерину і етиленгліколю - в послідовності 1 : 2> 2: 1> 1: 1. Композити на основі крохмалю, які містять складовою пластифікатор, є нерегулярними еластомерами, і залежність між напруженням і деформацією описується в першу чергу функцією
гіперболічної тангенсоіди і в другу чергу функцією тангенсоіди.
Ключові слова: біорозпад, композит на основі крохмалю, однокомпонентні / багатокомпонентні пластифікатори, прокладочний пакет, характеристики стиснення. 

 

ЧЕН Ж., ЛІ Дж. Кс., ЛІН Ж. Г., КВІ Дж. Дж., СУН Л., ВАНГ Г. Д.

Технологічні і промислові масштабні дослідження гарячекатаного листа, плакованого нержавіючої сталлю / вуглецевою сталлю (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 32-38.

Проведено промислове випробування листа, плакованого нержавіючої сталлю 304 зі звичайною вуглецевою сталлю Q345B, з використанням лінії гарячої прокатки групи Hesteel. Після двох етапів дослідного виробництва було встановлено, що основні технічні показники виробництва листа задовольняють вимогам GB/T 8165-2008. Міцність при зсуві на поверхні розділу плакованого листа перевищувала 360 МПа, межа плинності кінцевого продукту перевищував 257 МПа, міцність при розтягузі випробуваного матеріалу перевищувала 351 МПа, а подовження плакованого листа перевищувало 39,8%. Показано, що ступінь амальгамування шару нержавіючої сталі і нелегованої вуглецевої сталі була високою, а поверхня розділу композиту рівною і досконалою. Властивості при розтязі і зсуві плакованих нержавіючої сталлю листів, виготовлених за допомогою процесу вибуховий прокатки, відповідали таким, виготовленим шляхом вибухового процесу. Однак ефективність процесу вибуховий прокатки істотно вище, ніж вибухового процесу, при цьому виробничі витрати були набагато менше.
Ключові слова: плакована плита, нержавіюча сталь, звичайна вуглецева сталь, процес гарячої прокатки, міцність на зсув і розтяг, морфологія руйнування. 

 

КСУ Л., ДАЙ Г. З.

Аналіз втоми штовхача з алюмінієвого сплаву на основі прискореного випробування на довговічність і моделювання на скінченноелементної моделі (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 39-47.

Спектр втомного навантаження при прискореному випробуванні на довговічність використаний як при чисельному моделюванні, так і при стендових випробуваннях штовхача. Симетричний спектр штовхача був спрощений як позитивний спектр пульсуючого навантаження згідно спектру напружень критичного вузла в скінченноелементної моделі. Результати аналізу, отримані за допомогою моделі, свідчать про те, що втомна тріщина зароджується на краю точкового отвору в першому положенні з максимальним напруженням і мінімальної втомної довговічністю. Згідно стендовим випробуванням зародження втомних тріщин і втомна довговічність штовхача добре узгоджуються з результатами аналізу на скінченноелементної моделі.
Ключові слова: високоміцний алюмінієвий сплав, штовхач, прискорені випробування на довговічність, втомна міцність, аналіз методом скінченних елементів.

 

ГУАН Б., ЗАНГ Й., ЯНГ Ф., ЯНГ Кс. Й., КВІН К.

Модель термомеханічного зв'язку листа, плакованого нержавіючої сталлю, при термообробці (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 48-64.

Швидке і точне прогнозування внутрішніх напружень і кривизни деформації листів, плакованих нержавіючої сталлю, при термообробці залишається актуальною проблемою в цій області дослідження. Розглядається модель термомеханічного зв'язку листа, заснованої на інженерної теорії пружних і пластичних деформацій. Для реалізації ефективного чисельного розрахунку моделі спільно використовуються метод дискретизації і різницеві рівняння. Застосування узагальненої скінченноелементної моделі дозволяє підтвердити відповідні умови спрощення і раціональність логіки чисельного розрахунку моделі. Плануються і описуються експерименти по термообробці таких плакованих листів і аналізується здатність моделі прогнозувати характер напружень і деформації плакованного листа в реальному процесі термообробки. Логіка розрахунку моделі обгрунтована, при цьому похибка прогнозування деформації і внутрішнього тиску листа складає ~ 15%. Модель також має дуже високу обчислювальну ефективність і може задовольняти вимогам аналізу в режимі он-лайн для процесів термообробки.
Ключові слова: пластини з нержавіючої сталі, термообробка, термомеханична модель зчеплення, прогнозування деформації і внутрішніх напружень. 

 

ФЕНГ Р. К., ЛІ Л. Л., ЛІ Х. Й., ВАНГ З. М., ЖУ З. Кс.

Розрахунок опору решітки сплаву y-TiAl (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 65-71.

Методом відносини щільностей розраховані ширина дислокації і опір решітки (напруження Пайерлса). Результати показують, що опір решітки зменшується зі збільшенням ширини дислокації. Шляхом розрахунку отримана залежність між напруженням Пайерлса і дислокаційним зміцненням, яка свідчить про те, що межа плинності негативно корелює з напруженням зсуву матеріалу. Тому вона може дати корисну інформацію для вибору відповідного напруження зсуву в процесі розтягування.
Ключові слова: сплав y-TiAl, граткову опір, дислокація, міжплощинний відстань між кристалами. 

ЙОУ Ш., ЖАНГ Ч. Х., ЧЕНГ Кс. Х., ЖУ М.

Центрифужне моделювання теплового відгуку стінки діафрагми, вставленої в сухий пісок TiAl (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 72-79.

Геотермальні теплообмінники, вбудовані в стінку діафрагми, є альтернативним видом використання відновлюваної енергії, яка може бути отримана з неглибоких геотермальних ресурсів. Досліджено тепловий відгук стінки діафрагми, вставленої в пісочне підставу, в умовах термомеханічної зв'язку шляхом лабораторних випробувань в центрифузі. Моделювання теплообмінних трубок, вбудованих в стінку діафрагми, вставлену в пісочну основину, включало поперечне навантаження стінки і здійснювалося в середовищах 1 і 50g в центрифузі.
Випробування в умовах теплового навантаження, механічного розвантаження і термомеханічного зв'язку проводились окремо. Контролювалися температура, деформація і тиск грунту на стінку. Деформація і теплову напругу вздовж консоль¬ной стінки контролювалися шляхом чисельного моделювання в кожному випадку. Результати випробувань показують, що теплове напруга на стінці перевищує напругу, викликану виїмкою грунту. Максимальна теплове напруга спостерігалося поблизу підстави стінки. Хоча стінка була пов'язана навколишнім грунтом, теплову напругу накопичувалося в процесі нагрівання в результаті зміни температури, що необхідно враховувати при конструюванні теплообмінника в
консольної стіні будівель.
Ключові слова: консольна стінка діафрагми, термічні напруження, модель центрифуги, деформація, сухий пісок.

 

 

ВЕЙ Й. Х., ВАНГ Кс. Л., ЛІУ Ю. П., ЧЕН Л. Дж.

Вплив діаметрів штифта на характеристики зносу пар тертя (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 80-86.

З метою обґрунтування вибору розмірів пар тертя проводяться трибологичні випробування з оцінки впливу діаметрів штифта на характеристики зносу шляхом зміни навантажень і швидкості ковзання. Пара тертя представляється у вигляді штифтів з СuZn до кілець з середньовуглецевої сталі (сталь 1045). Диференціальна швидкість зношування і формула для її розрахунку визначаються для вираження лінійної швидкості зношування або опору зносу одиниці площі поперечного перерізу. Досліджуються вплив різного діаметру торцевої поверхні штифтів, диференціальна швидкість зношування і її збільшений множник. Результати показують, що при підтримці сталості Р x V = 0,095 втрати при стиранні зразків малого діаметра (d1 = 0,6 мм) менше, ніж зразків великого діаметра (d2 = 4,0 мм). У порівнянні зі швидкістю ковзання зміна навантаження більш істотно впливає на характеристики зносу, особливо для зразків малого діаметра. Диференціальна швидкість зношування зразків малого діаметра завжди більше, ніж зразків великого діаметру. Збільшений множник диференціальної швидкості зношування завжди перевищує збільшений множник підвищення напружень контактного тиску, особливо для зразків малого діаметра.
Ключові слова: масштабний ефект, сухе ковзання, тертя, зношування, діаметр, диференціальна швидкість зношування. 

 

ЛІУ Ш. Х., ВУ М. К., РАО М. Дж., ЛІ Л. Х., КСІАО Х. Л

Отримання електропровідного бетону, що містить графітовий порошок, його властивості та мікроструктура тертя (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 87-96.

Електропровідний бетон не тільки зберігає переваги звичайного бетону, але і має високу електропровідність; може використовуватися для видалення снігу та плавлення льоду на дорогах. Для отримання такого бетону застосовувався замість піску в якості провідного дрібний заповнювач графітовий порошок. Досліджуються властивості і мікроструктура бетону. Встановлено, що міцність бетону зменшується зі збільшенням вмісту графітового порошку. Електричний питомий опір бетону зменшується зі збільшенням дрібноту і змісту графітового порошку; температура підвищується після електризації, і бетон проявляє високий нагрівальний ефект. Графітовий порошок має незначний вплив на продукти гідратації проводить бетону. Зі збільшенням вмісту і дрібноту графітового порошку збільшується позитивний ефект заповнення графітовим порошком для формування провідної доріжки.
Ключові слова: електропровідний бетон, графітовий порошок, міцність, електропровідність, мікроструктура.  

 

ЙІН Дж. П., ШІ З. Кс., ЧЕН Дж., ЧАНГ Б. Х., ЙІ Дж. Й.

Характеристика кумулятивного заряду з різних матеріалів на основі принципів гідродинаміки гладких частинок тертя (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 97-107.

Облицювальний матеріал - один з ключових чинників при створенні бронебійних боєприпасів, який впливає на ефективність заглиблення. Працездатність кумулятивного заряду, який формується його облицюванням, визначається різними властивостями матеріалу в умовах вибухового навантаження, зокрема для мішені з елементами динамічного захисту, які зменшують проникаючу здатність, розсіюючи кумулятивний заряд. Вивчено робочі характеристики елементів кумулятивного заряду з різних матеріалів.
Скінчнноелементне програмне забезпечення AUTODYN і метод гідродинаміки гладких частинок використовуються при моделюванні формування цих елементів і їх впровадженні в пластини-мішені з трьох матеріалів: Cu, ПТФЕ і ПТФЕ / Cu, що було перевірено експериментально. Показано, що кумулятивний заряд для мідного облицювання формується під дією детонаційної хвилі, тоді як ПТФЕ і ПТФЕ / Cu матеріали генерують струмінь розпорошених частинок. Встановлено, що в головній частині швидкість струменя частинок Cu найменша, глибина заглиблення найбільша, а розмір отворів менший, швидкість струменя частинок ПТФЕ найбільша, глибина заглиблення найменша, розмір отворів займає середнє положення, швидкість і глибина заглиблення струменя частинок ПТФЕ / Cu займають середнє положення, тоді як отвори мають найбільший розмір. Струмінь частинок ПТФЕ / Cu володіє більш високою ефективністю заглиблення в порівнянні зі струменем ПТФЕ, а її проникаюча здатність вище, ніж струменя Cu.
Ключові слова: струмінь частинок, гідродинаміка гладких частинок, матеріал вкладеняя, політетрафторетилен (ПТФЕ).  

 

ЛІУ С. В., ДЖІН М. Д., ВАНГ К. Т., ЧЕН Б. С.

Оптимізація залишкових напружень в покриттях WC (Co, Ni), одержуваних лазерною обробкою (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 108-114.

Виготовлена ​​трихкомпонентна суміш порошків карбіду вольфраму (WC), кобальту (Со) і нікелю (Ni) для отримання металокерамічних композиційних покриттів, що використовуються для плакованої стали 40 Сг. При дослідженні покриття підбирався склад суміші для оцінки впливу співвідношення її компонентів на залишкові напруження в плакіровкі. Трикомпонентна суміш WC / Co / Ni має більш високі залишкові напруження, ніж двокомпонентні суміші Co / Ni або WC / Ni, за винятком WC / Co. Однокомпонентні склади WC, Co або Ni зумовлюють високу чутливість залишкових напружень, тріщини швидше проходять всередині частинок WC, ніж навколо них, зростання тріщин відбувається головним чином уздовж евтектичних фаз для складу 50% Co-50% WC. Наведена спеціальна модель четвертого порядку показує відмінне відповідність при підборі складу суміші, добре узгоджуються між собою прогнозовані і експериментальні значення залишкових напружень в лазерних плакіровках.
Ключові слова: карбід вольфраму, суміш, наведена спеціальна модель, оптимізація залишкових напружень.

 

ЛІН Х., ГЕНГ Х. П., ЖАНГ Й. Й., ЛАЙ Х., ЛІУ Кс. Й., ЖОУ Кс. Ф., ЙЮ Л.

Втомна міцність і прогноз довговічності лопатки газової турбіни з суперсплаву на нікелевої основі MAR-M247 з множинними карбідними включеннями (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 115-126.

Лиття лопатки газової турбіни з суперсплавів на нікелевої основі MAR-M247 супроводжується утворенням множинних карбідних виділень в результаті затвердіння. Мікроструктуру карбіду вивчали за допомогою скануючої електронної мікроскопії та енергетичного спектрального аналізу. Побудована скінченноелементна модель лопатки з випадковим карбідним виділенням на основі програмного забезпечення ANSYS, виконана оцінка напружено-деформованого стану. Умови експлуатації лопатки реалізували на експериментальній установці для комплексного випробування на вібрацію і розтягнення, напруги вимірювали за допомогою тензодатчиків, що розміщуються на різних ділянках лопатки. Проведено порівняння еквівалентних напружень по Мізесу, отриманих при моделюванні і експериментально. Встановлено, що їх можна використовувати для оцінки втомної довговічності лопатки на підставі отриманих кривих втоми і закону накопичення ушкоджень Палмгрена-Майлера. Вони служать також основою побудови залежності між об'ємним співвідношенням включень в лопатці і її втомної довговічністю. Дані, отримані при кімнатній температурі, можуть бути екстрапольовані на підвищені, що забезпечує більш достовірний прогноз втоми і втомної довговічності лопатки з суперсплавів при повзучості.
Ключові слова: втомна міцність, суперсплав на нікелевої основі MAR-M247, лопатки газової турбіни, карбідні виділення, прогнозування втомної довговічності. 

 

ХУАНГ С. Х., ВУ Й., ЖАО З. Д., КСІА Кс. С.

Побудова і верифікація визначальною моделі деформування чистої міді при підвищених температурах включеннями (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 127-136.

Вивчено деформаційне поведінку чистої міді при випробуванні гарячих проб на стиск в діапазоні температур 773-1173 К і швидкості деформації 0.001 - 1.0 с-1, побудовані відповідні криві напружень пластичної течії. Розроблено новий метод розрахунку критичної напруги і напруги насичення, представлений кількісний аналіз деформаційного зміцнення і динамічного знеміцнення, побудована триступенева визначає модель прогнозування напружень пластичної течії чистої міді. Як показує порівняння прогнозованого і виміряного напружень пластичної течії, за допомогою такої моделі можна точно описати гаряче деформування чистої міді при динамічному поверненні і / або рекристалізації. Виконано чисельне моделювання процесу висадки шляхом реалізації даної моделі в рамках комерційного програмного забезпечення. Модель вельми перспективна і може використовуватися для підвищення ефективності процесу гарячого кування деталей з чистої міді.
Ключові слова: чиста мідь, визначна модель, напруга течії, чисельне моделювання, динамічна рекристалізація.  

 

ШЕНГ Л. Ю., ЛАЙ Ч., Key 3., ДЖІАО Дж.

Вплив текстури поверхні на лазерне з'єднання армованого вуглецевим волокном реактопласту і нержавіючої сталі включеннями (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 137-145.

Реактопласт, армований вуглецевим волокном, і нержавіючу сталь з'єднували за допомогою волоконного лазера. Вивчено вплив текстури поверхні на якість з'єднання. Показано, що дряпання абразивним папером поверхні нержавіючої сталі викликає поява окремих спрямованих борозенок, що перемежовуються виступами. Лазерна обробка текстури призводить до виникнення рівномірно розподілених мікролунок і виступів, що утворюють прямокутну комірчасту структуру.  Така обробка може покращувати плинність поліфеніленсульфітного розплаву при лазерному з'єднанні. Лазерне сканування поверхні нержавіючої сталі призводить до утворення зон проплавления і термічного впливу. У зоні термічного впливу голчастий ферит розташовується уздовж кордону, тоді як в зоні проплавлення він утворює кісткову структуру і виділяє аустенит в пористу структуру. Модифікація текстури поверхні збільшує міцність зчеплення між нержавіючої сталлю і поліфеніленсульфітом за рахунок розширення площі поверхні контакту внаслідок утворення борозенок, мікролунок і виступів. З'єднання нержавіюча сталь-реактопласти після лазерної обробки текстури в порівнянні з дряпанням володіє більш високим опором зсуву.
Ключові слова: лазерне з'єднання, вуглепластик, нержавіюча сталь, мікроструктура, текстура поверхні

 

ХЕР Ш.-Ч., ЧУ В.-Б.

Побудова профілю поверхні і дефектоскопія композиційної структури (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 146-153.

Неруйнівний метод оцінки властивостей матеріалу і цілісності структури заснований на ультразвуковому скануванні, зборі та обробці вихідних даних, що надходять від ультразвукового датчика. Комерційне програмне забезпечення LabVLEW, розроблене National Instruments Inc., призначене для обробки ультразвукових зображень. Створена ультразвукова система сканування зображення С-scan. Система має функцію побудови тривимірного профілю поверхні і виявлення дефектів всередині композиційної структури. Перевірку достовірності методики неруйнівного контролю та оцінку геометрії виконували експериментально на алюмінієвій пластині з невеликими отворами і композиційній структурі з дефектом розшарування.
Ключові слова: обробка ультразвукових сигналів, композитна структура, дефектоскопія.

 

ХУ Кс. Л., ЛІУ Й. Дж., ХУАНГ Ч. Кс., ВАНГ К. Й.

Вплив деформації попереднього кручення на малоціклову втому конструкційної сталі Q345B (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 154-162.

Вивчено вплив деформації попереднього кручення на малоціклову втому стали Q345B. Спочатку зразки скручували на 0, 180 і 360 °, потім методом вісесиметричної деформації визначали малоціклову втому стали Q345B в діапазоні деформацій 0.3-0.8%. Отримано і проаналізовано характеристику циклічних змін, залежність циклічної зміни напржень від деформації, залежність деформація-довговічність, модель прогнозування втомної довговічності і сейсмостійкості при різних кутах кручення. Показано, що крива деформація - довговічність йде вниз і описується ступеневою функцією. Втомна довговічність знижується зі збільшенням деформації попереднього кручення при постійному рівні останньої. Характеристика циклічних змін варіювала від циклічного зміцнення до циклічного знеміцнення при крученні, швидкість циклічного зміцнення зростала лінійно з підвищенням амплітуди деформації. Параметри залежності Коффина-Менсона підтверджуються експериментальними даними. Після термообробки сейсмостійкість матеріалу поліпшується, при цьому деформація попереднього кручення істотно знижує її. Електронно-мікроскопічне дослідження втомного руйнування виявило зародження втомної тріщини на поверхні зразка. Зростаюча тріщина відхилялася від свого напрямку, пластичність матеріалу знижувалася в результаті деформації попереднього кручення.
Ключові слова: сталь Q345B, попереднє кручення, малоциклова втома, втомна довговічність, сейсмостійкість.

 

ГУ Л., ВАНГ Дж., ЛУАН С. Б., ЛІ Кс. Ю.

Вплив корозійного середовища, що містить сірководень, на міцність при розтягуванні і в'язкість руйнування трубопровідної стали Х80 Q345B (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 163-174.

Досліджено міцність при розтягуванні і в'язкість руйнування трубопровідної стали Х80 в середовищі, характерної для нафтохімічних процесів. Зразки стали піддавали тривалому впливу повітря і корозійного середовища, що містить сірководень, а потім випробовували на розтягнення і тріщиностійкість при трьохточкову згинанні з побудовою кривих напруга-деформація і розкриття тріщини в її вершині-довжина тріщини. Виконано аналіз впливу сірководневої корозії на діаграму зростання тріщини, в'язкість руйнування і роботу пластичної деформації. Аналіз результатів, отриманих на зразках в початковому стані і підданих впливу сірководневої середовища, показав, що даний фактор тільки незначною мірою зменшує межу міцності стали при розтягуванні, проте призводить до істотного подовження, а також до зменшення перетину зразків при руйнуванні і в'язкості руйнування. На стадії стійкого росту тріщини розкриття її вершини при зсуві на повітрі становило 0,732 мм, що більш ніж удвічі вище, ніж в корозійної середовищі (0,364 мм). При цьому робота пластичної деформації, необхідна для просування тріщини на одну і ту ж довжину, при впливі повітря в 2,29 рази вище, ніж корозійного середовища. При транспортуванні природного газу по трубопроводах слід уникати корозійного впливу сірководню, що істотно знижує в'язкість руйнування трубопровідної стали.
Ключові слова: трубопровідна сталь X80, властивості при розтягуванні, крива опору, в'язкість руйнування, сірководнева корозія.  

 

ИСМАЇЛ Алі. А., АЛЬ ТАМІМІ А.

Оптимізація планування прискорених ресурсних випробувань при постійній напрузі з цензуруванням даних зі зворотним розподілом типу Вейбулла (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 175-186.

Запропоновано модель прискорених ресурсних випробувань при постійній напрузі з використанням даних, підданих цензурування типу II із зворотним розподілом Вейбулла. За допомогою методу максимальної правдоподібності визначені параметри разподілу і коефіцієнта прискорення. Виконано оцінка відповідного довірчого інтервалу і оптимізація прискорених ресурсних випробувань при постійній напрузі по D-критерієм оптимальності. При цьому вибірка частини програми навантаження для прискорених ресурсних випробувань оптимізується таким чином, щоб мінімізувати узагальнену асимптотичну дисперсію показників максимальної ймовірності. Працездатність запропонованого підходу показана на тестовому прикладі.
Ключові слова: надійність, зворотний розподіл Вейбулла, постійна напруга, оцінка максимальної правдоподібності, інформаційна матриця Фішера, узагальнена асимптотична дисперсія, плани оптимальних випробувань.  

 

РАФІ М. М.

Аналітичний розрахунок адгезійних властивостей залізобетонних виробів з добавками повторно утилізованого бетону (англ. мов.) // Проблеми міцності.  – 2019. – № 1. – С. 187-196.

Для залізобетонних виробів виконаний аналітичний розрахунок залежності адгезійних напружень на стику сталевих арматурних стрижнів з матрицею з переробленого бетону від величини проковзування між ними. При розрахунку використовували великий обсяг резуль¬татов адгезійних випробувань на розтяг концентричних зразків, отриманих різними дослідниками, в тому числі і автором даної роботи. Запропоновано узагальнене рівняння для опису залежності адгезійних напружень на стику сталевих арматурних стержнів з матрицею з переробленого бетону від величини ковзання. При цьому висхідна гілка зазначеної залежності може бути описана відомим рівнянням, тоді як для опису низхідній гілці запропонована модифікована форма цього рівняння. Результати розрахунку, що отримані за допомогою модифікованого рівняння, добре узгоджуються з експериментальними, отриманими різними авторами.
Ключові слова: деформаційна сумісність, опір напрузі ковзання, міцність зчеплення, перероблені наповнювачі, деформований стрижень.