Проблеми міцності. -2010. -№. 5.
В. Т. ТРОЩЕНКО, "Втома і непружність металів при неоднорідному напруженому стані" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 14-30 (2010).
Скачати PDF На основі аналізу даних літературних джерел та результатів оригінальних досліджень показано, що за наявності градієнтів напружень за рівних циклічних напружень у поверхневому максимально напруженому шарі матеріалу непружні деформації менші, ніж при однорідному напруженому стані. У результаті цього діаграми циклічного деформування в таких умовах відрізняються між собою. Запропоновано рівняння діаграми циклічного деформування, яке враховує вплив градієнта напружень. Обгрунтовано модель, що дозволяє пояснити різницю між характеристиками опору втомному руйнуванню в умовах однорідного і неоднорідного напружених станів.
Ключові слова: циклічні деформації, границя циклічної пружності, градієнт напружень, границя витривалості.
Б. 3. МАРГОЛІН, В. А. ШВЕЦОВА, А. Г. ГУЛЕНКО, Є. В. НЕСТЕРОВА, "Локальний критерій крихкого руйнування і радіаційне окрихчування корпусних реакторних сталей" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 31-61 (2010).
Скачати PDF Розглянуто використання локальних критеріїв для прогнозування крихкого руйнування корпусних реакторних сталей з акцентом на радіаційне окрих- чення. Аналізується зв’язок радіаційних пошкоджень із процесами зародження і розповсюдження мікротріщин сколення з точки зору локального критерію руйнування. Запропоновано фізико-механічні моделі впливу радіаційних пошкоджень на зародження мікротріщин сколення. Розглянуто вплив зміцнення матеріалу внаслідок нейтронного опромінення та пластичної деформації на його тріщиностійкість.
Ключові слова: крихке руйнування, локальний критерій, радіаційне окрихчування.
В. В. МАТВЄЄВ, О. Є. БОГІНІЧ, А. П. ЯКОВЛЄВ, "Метод наближеного аналітичного визначення вібродіагностичного параметра наявності тріщини в пружній системі з розподіленими параметрами при супер- і субгармонійному резонансах" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 62-83 (2010).
Скачати PDF Розглянуто наближений метод розрахунку вібродіагностичного параметра наявності тріщини у пружній системі з розподіленими параметрами при супер- і субгармонійному резонансах. Метод базується на установленні від повідної характеристики нелінійності пружної системи на основі аналізу її вимушених коливань у непошкодженому стані і використанні результатів наближеного аналітичного визначення параметрів нелінійності коливань пружного тіла з тріщиною, що закривається, модельованого системою з одним ступенем вільності з асиметричною білінійною характеристикою від- новлювальної сили, при вказаних резонансах.
Ключові слова: супер- і субгармонійний резонанси, вібродіагностика втомного пошкодження, тріщина, що закривається, нелінійні коливання, пружна система з розподіленими параметрами.
В. О. СТРИЖАЛО, Л. С. НОВОГРУДСЬКИЙ, "Про вибір допустимих напружень при розрахунках на міцність конструкцій кріогенної техніки" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 84-100 (2010).
Скачати PDF Розглянуто розроблені в Інституті проблем міцності ім. Г. С. Писаренка НАН України методи визначення допустимих напружень для елементів конструкцій, що працюють за кріогенних температур. Методи дозволяють враховувати вплив як низькотемпературного зміцнення, так і знеміцнюючої електромагнітної дії на величину допустимих напружень.
Ключові слова: опустимі напруження кріогенна температура, низькотемпературне зміцнення, імпульси електричного струму.
І. В. СЕРГІЄНКО, В. С. ДЕЙНЕКА, "Ідентифікація параметрів завдань пружного деформування" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 101-126 (2010).
Скачати PDF Представлено явні вирази градієнтів функціоналів-нев’язок для ідентифікації градієнтними методами Аліфанова різних параметрів деяких задач напружено-деформованого стану багатокомпонентних тіл із включеннями.
Ключові слова: багатокомпонентні тіла, напружено-деформований стан, ідентифікація параметрів, градієнтні методи.
А. О. ЛЄБЄДЄВ, "Розвиток теорій міцності в механіці матеріалів" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 127-146 (2010).
Скачати PDF Проведено короткий аналіз історії розвитку механічних теорій міцності матеріалів, їх переваг і недоліків. Отримано фізично достовірний і експериментально обгрунтований критерій еквівалентності квазіоднорідних матеріалів. Структура критерію визначена за результатами аналізу рівняння граничної поверхні, форма якої задовольняє необхідні і достатні вимоги, що випливають із основних законів і постулатів механіки деформованого твердого тіла. Рівняння включає інваріанти, що контролюють руйнування шляхом зсуву і відриву. Степені відповідальності кожного з цих актів ставиться у відповідність параметр пластичності матеріалу, що присутній у рівнянні у вигляді вагового коефіцієнта, який визначається за результатами випробувань при розтязі і стиску. Отримано умову граничного стану матеріалів із неоднорідною структурою шляхом введення в критерій функції впливу, що враховує статистичні аспекти міцності матеріалів у зв’язку з наявністю в них “слабких місць” (пошкоджень). Визначення структури функції впливу зведене до розв’язку задачі теорії вірогідності про повторну вибірку заданого об’єму.
Ключові слова: матеріал, механічні теорії міцності, напружений стан, граничні поверхні, критерії міцності, неоднорідні матеріали, статистичні аспекти міцності.
А. П. ЗИНЬКОВСЬКИЙ, О. В. ПОБЄРЄЖНІКОВ, В. А. ЦИМБАЛЮК, "Закономірності впливу аеродинамічного зв'язку лопаток на формування спектру власних коливань вінців робочих коліс газотурбінних двигунів" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 147-164 (2010).
Скачати PDF Представлено результати аналітичних і числових досліджень щодо визначення впливу аеродинамічного зв’язку лопаток на формування спектра власних коливань вінців робочих колес як складної механічної системи, що має конструктивну поворотну систему, з урахуванням частотного розладу лопаток.
Ключові слова: вінець лопатки, розлад частот, аеродинамічний зв'язок, власні коливання.
П. П. ЛЕПІХІН, "Теоретична побудова початкової і подальших поверхонь навантаження ізотропних пружнопластичних матеріалівдиференціального типу , що зміцнюються" (англ. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 165-173 (2010).
Скачати PDF У рамках теорії малих деформацій запропоновано новий підхід до теоретичної побудови початкової і наступної поверхонь навантаження для деякого класу простих за Ноллом початково твердих зміцнюваних пружно-пластичних матеріалів диференціального типу складності 1. При цьому поверхні навантаження будуються без прийняття будь-яких додаткових припущень, для всього класу матеріалів, що розглядаються, початкова поверхня має форму Губера-Мізеса, а наступні поверхні в загальному випадку зазнають розширення, зміщення і зміни форми. В окремих випадках рівняння наступної поверхні навантаження збігається з рівнянням відомих теорій пластичності з ізотропно-кінематичним і кінематичним зміцненням. Установлено, що для початкових поверхонь навантаження і регулярних точок наступних поверхонь навантаження виконується асоційований закон текучості. При прийнятих визначеннях активного навантаження, розвантаження і нейтрального навантаження для початкової і гладких опуклих наступних поверхонь навантаження виконується постулат Друккера. Обґрунтовано проведення випробувань, що необхідні для конкретизації отриманих залежностей.
Ключові слова: простий за Ноллом пружно пластичний матеріал диференціального типу складності 1, що зміцнюється, нескінченно малі деформації, ізотропія, поверхня навантаження.
А. Я. КРАСОВСЬКИЙ, І. В. ОРИНЯК, "Міцність і надійність трубопровідних систем" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 174-186 (2010).
Скачати PDF Розроблено аналітичні і числові методи розв’язку задач щодо напружено- деформованого і граничного станів трубопровідних систем, у тому числі при наявності в них дефектів. Досліджено опір трубних сталей руйнуванню в процесі довготривалої експлуатації. Розроблено методологію і програмне забезпечення для подовження ресурсу діючих трубопроводів. Представлені розробки використовуються для підвищення надійності трубопровідних систем України.
Ключові слова: міцність, надійність, трубопровідні системи, розрахунок напружень, деградація сталей, комп'ютерні програми, діагностика.
С. О. ФІРСТОВ, В. Ф. ГОРБАНЬ, Н. О. КРАПІВКА, Е. П. ПЕЧКОВСЬКИЙ, Н. І. ДАНІЛЕНКО, М. В. КАРПЕЦЬ, "Механічні властивості багатокомпонентного титанового сплаву" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 187-198 (2010).
Скачати PDF Методами растрової та просвічуючої електронної мікроскопії, мікроінденту- вання, короткочасного та тривалого макроіндентування, а також одновісного стиску в інтервалі температур 20...1000°С вивчено β-титановий сплав, отриманий охолодженням розплаву зі швидкістю ~ 800°C/c. У твердому стані до сплаву входять дрібнозернисті дендритні кристали, між якими знаходяться дисперсні частинки інших фаз нанорозмірів. Сплав може розглядатися як жароміцний: він має високу термічну стабільність механічних властивостей, підвищені значення високотемпературної міцності та опору повзучості.
Ключові слова: багатокомпонентний β-титановий сплав, висока швидкість охолодження розплаву, термічна стабільність, підвищена високотемпературна міцність.