Проблеми міцності. -2012. -№. 1.
В. М. БАСТУН, “Ефект Баушингера в трансверсально-ізотропних матеріалах із трансляційним зміцненням” (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 1, 5-13 (2012).
Скачати PDF У рамках моделі трансверсально-ізотропного матеріалу з трансляційним зміцненням досліджено залежність міри ефекту Баушингера від величини пластичної деформації при розтязі в напрямку осі симетрії і ортогональному напрямку. Наведено числовий приклад визначення міри ефекту Баушингера в сталі 28Х3СНМВФА мартенситного класу. Показано, що анізотропія границі текучості в області малих пластичних деформацій супроводжується суттєвою анізотропією міри ефекту Баушингера.
Ключові слова: ефект Баушингера, трансверсально-ізотропний матеріал, трансляційне зміцнення.
І. В. ОРИНЯК, А. С. БАТУРА, Я. Р. ДУБІК, “Застосування методу початкових параметрів до аналізу зв'язаних гидромеханічних коливань nрубопровідних систем. Повідомлення 2. Власні частоти і форми зв'язаних гидромеханічеських коливань середовища, що транспортується трубопроводами” (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 1, 14-29 (2012).
Скачати PDF Представлено модифікацію методу початкових параметрів, який використовується для врахування гармонічних коливань середовища, що транспортується трубопроводом. До існуючих параметрів, що описують механічні коливання трубопроводу, додано параметри зміщення середовища та пульсації його тиску. Для даних гідродинамічних параметрів отримано рівняння зв’язку в межах розрахункових елементів та спряження параметрів на границях між елементами. Записані рівняння спряження гідродинамічних і механічних параметрів дозволяють враховувати їх вплив один на одного та аналізувати зв’язані гідромеханічні коливання. У цілому алгоритм методу початкових параметрів та метод побудови розрахункової моделі лишаються без зміни. На ряді прикладів показано точність запропонованих методів, що використовуються для аналізу власних і вимушених коливань середовища в трубопроводі як з урахуванням взаємного впливу середовища та труби, так і без.
Ключові слова: вібрації трубопровідних систем, гідродинамічні коливання, коливання середовища, що транспортується, зв'язані гидромеханичні коливання.
М. І. БОБИР, О. П. ХАЛІМОН, О. А. БОНДАРЕЦЬ, “Моделювання кінетики накопичення розсіяних пошкоджень при складному напруженому стані”,
Проблеми міцності, № 1, 30-38 (2012).
Скачати PDF Проаналізовано достовірність та межі використання ряду феноменологічних моделей пошкоджуваності на основі проведених експериментальних досліджень кінетики накопичення пошкоджень у металевих конструкційних матеріалах при плоскому напруженому стані й активному навантаженні. Моделі пошкоджуваності базуються на основних положеннях термодинаміки незворотних процесів та континуальної механіки пошкоджуваності. Установлено закономірності впливу виду напруженого стану на кінетику накопичення розсіяних пошкоджень.
Ключові слова: розсіяне пошкодження, феноменологічна модель, пружно- пластичне деформування, вид напруженого стану.
Г. В. СТЕПАНОВ, В. Є. ГРОМОВ, А. М. ОЛІСОВ, В. О. ФЕДОРЧУК, О. І. БАБУЦКИЙ, “Релаксація напружень в плоских зразках з концентратором за дії імпульсного електромагнітного поля” (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 1, 39-46 (2012).
Скачати PDF Наведено результати експериментальної оцінки впливу імпульсного електромагнітного поля на релаксацію розтягуючих напружень у зразках із концентратором у вигляді отвору. Показано, що імпульсне електромагнітне поле призводить до локальної непружної деформації металу в області концентратора, яка суттєво залежить як від параметрів імпульсного поля, так і розмірів концентратора, що визначають співвідношення теплового і нетеплового ефектів впливу струму.
Ключові слова: релаксація напружень, концентратор, імпульсне електромагнітне поле, деформація.
М. М. РЕГУЛЬСЬКИЙ, О. Д. ПОГРЕБНЯК, В. М. ПЕЛИХ, “Визначення параметрів моделі граничного стану конструкційних матеріалів при асиметричному багатоцикловому навантаженні” (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 1, 47-57 (2012).
Скачати PDF Розглянуто методику визначення параметрів моделі граничного стану металевих конструкціиних матеріалів заданою степеневою трансцендентною функцією. Модель використовується для побудови діаграм граничних амплітуд напружень за умови багатоциклового асиметричного навантаження. Виконано апробацію методики шляхом зіставлення значень параметрів моделі граничного стану, отриманих у результаті базового експерименту при віднульовому циклі навантаження, з розрахованими за методом мінімізації функціонала суми квадратів відхилень експериментальних діаграм від розрахункових.
Ключові слова: опір втомі, асиметричне багатоциклове навантаження, модель граничного стану, параметри моделі, конструкційні матеріали.
Д. І. ЧЕРНОПИСЬКИЙ, “Про напружено-деформований стан товстостінних циліндричних оболонок, обмежених гофрованими поверхнями” (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 1, 58-74 (2012).
Скачати PDF Методом збурення форми границі (другий варіант) на основі тривимірних рівнянь і співвідношень теорії пружності з урахуванням перших трьох наближень отримано аналітичний розв’язок задачі щодо пружної рівноваги неканонічних оболонок, що близькі до циліндричних і знаходяться під дією змінних осьових зовнішніх зусиль. Установлено вплив окремих форм неканонічних оболонок, амплітуди і параметра осциляції граничних поверхонь в осьовому чи окружному напрямку на величину максимальних напружень. Показано практично числову збіжність на основі вкладу за абсолютною величиною кожного із наближень у загальну суму. Для оболонки у вигляді сильфона, що знаходиться під дією постійного зовнішнього тиску, приведено порівняння кільцевих напружень, отриманих методом збурення форми границі, з даними, отриманими скінченно-різницевим методом за рівняннями теорії оболонок Векуа.
Ключові слова: хвилеподібні товстостінні оболонки, неканонічні поверхні, змінний осьовий тиск, метод збурення форми границі, малий параметр, напружено-деформований стан, практична збіжність рішення, параметр осциляції.
В. Г. ПІСКУНОВ, Р. В. ГРИНЕВИЦЬКИЙ, “Розв’язання задачі коливань балок змінного перерізу методом скінченних різниць”,
Проблеми міцності, № 1, 75-81 (2012).
Скачати PDF Виконано числовий розрахунок частот власних коливань балок лінійно-змінного за висотою перерізу при різних умовах закріплення їх кінців. Отримано диференціальне рівняння, яке реалізоване методом скінченних різниць. Визначено власні значення рівняння і частотні параметри. Результати отримано за кількох варіантів кроку вузлів апроксимації. Проведено їх уточнення екстраполяційним методом. Точність результатів підтверджується порівнянням з аналітичним розв’язком для випадку балки постійного перерізу.
Ключові слова: числовий розрахунок частот, диференціальне рівняння, частотні параметри.
В. В. ПОКРОВСЬКИЙ, В. М. ЄЖОВ, В. Г. СИДЯЧЕНКО, Ю. С. САДОВИЙ, С. Б. КУЛІШОВ, "Результати дослідження характеристик тріщиностійкості сталі 12Сr-2Ni-Мо” (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 1, 82-88 (2012).
Скачати PDF Досліджено вплив температури, форми і терміну витримки при циклічному навантаженні та ступеня двовісності навантаження на швидкість зростання тріщин у сталі 12Cr-2Ni-Mo. Показано, що всі результати дослідження потрапляють в толерантний інтервал із 90%-ним рівнем надійної імовірності.
Ключові слова: коефіцієнт інтенсивності напружень, циклічне навантаження, швидкість росту тріщин, двовісне навантаження.
О. І. БАЛИЦЬКИЙ, Л. М. ИВАСЬКЕВИЧ, В. М. МОЧУЛЬСЬКИЙ, “Механічні властивості мартенситних сталей у газоподібному водні”,
Проблеми міцності, № 1, 89-99 (2012).
Скачати PDF Наведено закономірності водневої деградації сталей 03Х12Н10МТ, 15Х12Н2МФАВ і 13Х11Н2В2МФ в інтервалі температур 293...673 К і тиску водню до 30 МПа. Установлено існування мінімальних значень характеристик пластичності, малоциклової втоми та статичної тріщиностійкості, які не зменшуються з подальшим зростанням тиску водневої атмосфери і вмісту поглинутого водню. Виявлено відмінність між температурними залежностями впливу водню на статичні і циклічні характеристики тріщиностійкості мартенситних сталей з різним вмістом аустеніту. Визначено основні фрактографічні ознаки впливу водню на мікромеханізм руйнування сталей за різних видів навантаження та температур.
Ключові слова: мартенситна сталь, воднева деградація, малоциклова втома, статична та циклічна тріщиностійкість, характер руйнування.
М. К. КУЧЕР, Є. Л. ДАНИЛЬЧУК, “Розрахунок деформації тканин типа саржі 2/2” (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 1, 100-110 (2012).
Скачати PDF Досліджуються процеси двовісного розтягу тканин типу саржі 2/2. Розрахунки виконано на основі теорії двовісного деформування тканих матеріалів з урахуванням геометрії та механічних характеристик ниток основи і утка. Запропоновано чисельні процедури для вирішення розв’язувальної системи рівнянь, що враховує стискуваність ниток у трансверсальних напрямках. Ефективність чисельних алгоритмів показана при порівнянні прогнозованих деформацій з відомими експериментальними даними.
Ключові слова: двовісний розтяг, чисельне моделювання, плетена тканина, саржа 2/2, стисливість ниток.
М. А. ДОЛГОВ, Н. А. ЗУБРЕЦЬКА, А. В. БУКЕТОВ, П. Д. СТУХЛЯК, “Використання методу математичного планування експерименту для оцінки адгезійної міцності захисних покриттів, модифікованих енергетичними полями”,
Проблеми міцності, № 1, 111-118 (2012).
Скачати PDF Досліджено адгезійну міцність при випробуваннях на відрив покриттів залежно від їх фізико-механічних та технологічних параметрів. Встановлено оптимальний вміст двокомпонентного полідисперсного наповнювача та запропоновано раціональну схему його попередньої комплексної обробки енергетичними полями. За результатами повного факторного експерименту побудовано математичну модель дослідження адгезійної міцності композитного покриття, що дозволить визначати раціональні технологічні режими й оптимальний склад композиції, регулювати експлуатаційні характеристики деталей із захисними покриттями на етапі їх проектування та виготовлення, отримувати захисні покриття з прогнозованими властивостями.
Ключові слова: епоксикомпозитне покриття, адгезійна міцність на відрив, математичне моделювання, планування експерименту, магнітна обробка, ультрафіолетове опромінення.
М. М. ШОКРІ, М. А. ТОРАБІЗАДЕ, А. ФЕРЕЙДУН, “Новий метод оцінки механічних властивостей склоепоксидних композитів при низьких температурах” (англ.. мов.),
Проблеми міцності, № 1, 119-136 (2012).
Скачати PDF Розрахунок міцності односпрямованого композита при різних типах навантаження в умовах кімнатної температури і -60° С проводиться за допомогою аналітичних моделей з урахуванням мікромеханічних характеристик композита. На відміну від стандартних методів, що базуються на результатах випробувань зразків з однонаправленого композита, в даній роботі проводиться вимірювання мікромеханічних характеристик скловолокон і епоксидної матриці. За допомогою різних аналітичних моделей виконано розрахунок чотирьох різних модулей пружності і характеристик міцності за кімнатної температури і -60° С. Із метою верифікації результатів розрахунків проведено експериментальні дослідження. Показано, що найкращий розрахунок модулей пружності однонаправленого композита за кімнатної і низької температур забезпечує використання пружної моделі. Отримано хорошу відповідність між розрахунковими й експериментальними даними щодо механічних характеристик цього матеріалу при досліджуваних температурах.
Ключові слова: механічні характеристики, мікромеханічні моделі, низька температура, прогнозування, односпрямований композит.
Б. С. КАРПІНОС, Д. В. ПАВЛЕНКО, О. Я. КАЧАН, “Деформування титанового сплаву ВТ1-0 зі субмікрокристалічною структурою при статичному навантаженні”,
Проблеми міцності, № 1, 137-146 (2012).
Скачати PDF Виконано порівняльний аналіз деформування сплаву ВТ1-0 при статичному навантаженні у литому та субмікрокристалічному стані, що отриманий методом інтенсивної пластичної деформації гвинтовою екструзією. Установлено, що характеристики пружності та короткочасної міцності сплаву в субмікрокристалічному стані підвищені. Після пластичної деформації модуль пружності зменшується, а модуль зміцнення підвищується.
Ключові слова: сплав ВТ1-0, модуль пружності, міцність, субмікрокристалічна структура.
М. А. СТАРІКОВ, Ю. О. НИКІФОРОВ, “Оцінка залишкового ресурсу металоконструкцій вантажопідйомних машин” (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 1, 147-155 (2012).
Скачати PDF Досліджено можливість використання як показників індикаторів залишкового ресурсу кранових металоконструкцій трьох параметрів: твердість матеріалу об’єкта за Брінеллем; коефіцієнт варіації твердості матеріалу і коерцитивна сила. Показано, що при експертному обстеженні металоконструкцій вантажопідйомних машин із метою визначення їх стану можна використати коефіцієнт варіації твердості і коерцитивну силу. Параметр твердості не може використовуватися при розв’язанні цієї проблеми.
Ключові слова: залишковий ресурс, металоконструкція, вантажопідйомні машини, коерцитівна сила, твердість, дисперсія твердості.