Проблеми міцності. -2011. -№. 5.
А. П. БОВСУНОВСЬКИЙ, "Оцінка втомної пошкодженості валопровода парової турбіни в результаті крутильних коливань" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 5-20 (2011).
Скачати PDF Представлено методику і дані щодо оцінки втомної пошкодженості матеріалу валопроводу парової турбіни при крутильних коливаннях, що виникають у результаті позаштатних режимів роботи турбогенератора (коротке замикання на генераторі, включення його в мережу з грубою синхронізацією і т.п.). Показано поєднання параметрів навантаження, за яких досягається граничний стан валопроводу.
Ключові слова: валопровід турбіни, крутильні коливання, втомна пошкодженості, граничний стан.
В. О. МАКОВЕЙ, "Тріщиностійкість сталей в мікросекундному діапазоні навантаження" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 21-31 (2011).
Скачати PDF Проаналізовано результати досліджень динамічної міцності і тріщиностійкості. Запропоновано модель і критерій руйнування, які носять просторово-часовий характер. Досліджено просторово-часову природу руйнування.
Ключові слова: руйнування, тріщиностійкість, міцність, затримка руйнування.
А. О. ЛЄБЄДЄВ, В. П. ЛАМАШЕВСЬКИЙ, М. Р. МУЗИКА, В. П. ШВЕЦЬ, Е. В. ЕФІМЕНКО, "Кінетика накопичення розсіяних ушкоджень в полікристалічних матеріалах з різним розміром зерна при малих деформаціях" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 32-44 (2011).
Скачати PDF Досліджено процеси накопичення пошкоджень при статичному деформуванні сталей 45, 09Г2С і латуні Л63 у вихідному стані й після відпалу на “зерно”. Обговорюються нові експериментальні результати дослідження кінетики накопичення пошкоджень при деформуванні полікристалічних матеріалів, які мають різну природу й розміри зерен, у тому числі в розвантаженому стані та під напруженням при малих і дуже малих (0,05...0,15%) деформаціях. Отримані результати фізично обгрунтовані. Приведено аналітичні апроксимації кореляції основних механічних властивостей матеріалів (твердість, границі текучості й міцності) із параметрами їх структури (розмір зерна).
Ключові слова: малі деформації, розсіяні ушкодження, деградація механічних властивостей, параметр пошкодженості, твердість, величина зерна, напруженість матеріалу.
О. В. МАЦ, В. М. НЄТЬОСОВ, В. І. СОКОЛЕНКО, "Дислокаційна структура і ударна в'язкість корпусної сталі 15Х2НМФА після ультразвукової дії" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 45-49 (2011).
Скачати PDF Досліджено вплив високотемпературної ультразвукової обробки на структуру та ударну в’язкість сталі 15Х2НМФА. Підвищення ударної в’язкості і зниження температури в’язкокрихкого переходу сталі, що мають місце після ультразвукової обробки визначеної тривалості, зумовлено формуванням однорідної дефектної структури.
Ключові слова: сталь 15Х2НМФА, структура, ударна в'язкість, ультразвук, в'язкокріхкий перехід.
А. БУТАУ, М. ЕЛЬЧІХ, М. АБДЕЛУХАБ, А. БЕЛАЇДІ, "Обчислювальна методика локалізації руйнування ламинатІв. Повідомлення 1. Розробка критерію локального пошкодження для моделювання розвитку пошкодження з урахуванням ефекту затримки" (англ. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 50-58 (2011).
Скачати PDF Запропоновано критерій нестабільності і локалізації пошкоджень у балці з однорідного ламіната Т300/914 для моделювання розвитку пошкоджень з урахуванням ефекту затримки. Результати, що отримані для одновимірного випадку, свідчать про те, що зона руйнування по всій конструкції виникає одночасно. Запропоновано розв’язок, що базується на мезомоделюванні композитів. Отримані за допомогою запропонованого підходу розрахункові дані дозволяють виконати точний прогноз втрати стійкості зразка при погіршанні параметрів його жорсткості.
Ключові слова: прогнозування, локалізація, ефект затримки, пошкодження, мезомасштабне моделювання, чисельний розрахунок, композити.
Л. ДАХМАНІ, "Термомеханічне навантаження бетонного резервуару із скрапленим природним газом за кріогенних температур" (англ. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 59-65 (2011).
Скачати PDF Досліджуються залізобетонні резервуари для зберігання скрапленого природного газу, що мають ряд переваг порівняно зі стальними (висока кріогенна міцність, опір термошоку, втомі і втраті стійкості, вогнетривкість та ін.). Оскільки основним недоліком залізобетонних резервуарів є низька міцність при розтязі, для оцінки рівня термічних розтяжних напружень розроблено числову модель, яка описує їх термомеханічний стан за кріогенних температур з урахуванням температурних залежностей теплофізичних властивостей бетону, в тому числі теплопровідності та питомої теплоємності.
Ключові слова: термомеханічний розрахунок, резервуар для зберігання скрапленого газу, кріогенна температура, бетон.
Т. ТАКЕДА, Я. ШІНДО, Ф. НАРІТА, "Закономірності зростання тріщини в аустенітній нержавіючій сталі при циклічному навантаженні у вакуумі" (англ. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 66-73 (2011).
Скачати PDF Описано закономірності росту тріщин втомленості в аустенітній нержавіючій сталі у вакуумі. Із метою врахування впливу середовища на ріст тріщин втомленості проведено випробування на циклічну тріщиностійкість компактних зразків у повітрі і вакуумі. Діаграми росту тріщин втомленості будували в координатах швидкість росту тріщини - розмах J-інтеграла. При цьому J-інтеграл розраховували за допомогою методу скінченних елементів. Для дослідження механізмів поширення тріщин і оцінки кореляції характеристик утоми проведено фрактографічні дослідження. Установлено, що тріщини втомленості швидше поширюються при випробуваннях у повітрі, ніж у вакуумі, причому даний ефект залежить від асиметрії циклу.
Ключові слова: механіка руйнування, метод скінченних елементів, втомні випробування, нержавіюча сталь, швидкість зростання тріщини, вплив середовища.
Т. БІНАР, Я. КАДЛЕЦЬ, М. РЕЇЗЕК, М. ВЛКОВСЬКИ, В. ГРУБИ, "Оцінка впливу температури на механізми руйнування і характеристики ударної в'язкості зразків з надрізами з високоміцних малолегованих сталей" (англ. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 74-81 (2011).
Скачати PDF На основі даних фрактографічного аналізу оцінено зміну механізмів руйнування високоміцних малолегованих сталей ARMOX 500T та ARMOX 600T у залежності від температури випробувань. В експериментально дослідженому температурному інтервалі — 80 ...100°C установлено високу імовірність досягнення граничного стану цих матеріалів.
Ключові слова: сталі ARMOX 500Т і ARMOX 600Т, ударна в'язкість зразків з надрізом, в'язке і квазікрихке руйнування, температура випробувань, фрактографічний аналіз.
Н. С. КОГУТ, Р. В. ГУМЕНЮК, “Тріщиностійкість термонапруженої арматури і вплив на неї коливань температури”,
Проблеми міцності, № 5, 82-89 (2011).
Скачати PDF Досліджено вплив термічного і силового навантаження на міцність стальної арматури за тріщиностійкістю. Проаналізовано характер руйнуваня зразків із арматурних сталей 35ГС і 25Г2С залежно від коливань температури по довжині арматурних прутків при визначенні тріщиностійкості.
Ключові слова: термонапруження, тріщиностійкість, температура вимірювання.
В. В. АСТАНІН, М. М. БОРОДАЧОВ, М. Ю. КУЗНЕЦОВ, "Просторова задача про граничний стан магістрального трубопроводу з корозійним пошкодженням" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 90-103 (2011).
Скачати PDF Розглянуто модифікацію методу визначення граничного тиску для газонафто- проводів із локальною корозією під дією внутрішнього тиску та з урахуванням дії температурного поля. Виканано числовий розв’язок задачі в тривимірній постановці. Конкретні числові приклади ілюструють використання загальної методики і показують задовільний збіг з експериментом.
Ключові слова: граничний стан, корозійне пошкодження, граничний тиск, окружні і меридіональні напруження, коефіцієнт інтенсивності напружень, метод скінченних елементів, температурне поле, відкрита труба і з днищами.
В.А. ЛЕОНЕЦЬ, О. М. ДМИТРЕНКО, Л. М. ЧАУС, О. А. ЛЕОНЕЦ, О. Д. ТОКАРЄВ, " Збільшення довговічності ребер жорсткості рам візків електровозів ВЛ60",
Проблеми міцності, № 5, 104-116 (2011).
Скачати PDF Представлено результати досліджень щодо виникнення і розвитку тріщин втомленості у ребрах жорсткості рам візків електровозів ВЛ60. Встановлено, що це зумовлено деформацією рам візків у горизонтальній площині та резонансними коливаннями ребер жорсткості. Запропоновано технічне рішення зміни форми ребра жорсткості, що забезпечило його працездатність.
Ключові слова: міцність рами візка, ребро жорсткості, тріщина втоми, резонансні коливання.
Ю. О. КОСТАНДОВ, І. Є. ШИПОВСЬКИЙ, "Дворівневий критерій руйнування матеріалів" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 117-122 (2011).
Скачати PDF Запропоновано феноменологічну модель динамічного руйнування твердого тіла та дворівневий критерій руйнування, який ураховує ріст пошкодженості матеріалу при навантаженні. У межах моделі пружно-пластичного тіла отримано числовим методом розв’язки тривимірної задачі про динамічне руйнування гірської породи при взаємодії її з різцем. Проведено розрахунки розвитку руйнування в зразку та побудовано часові залежності зусилля різання від використаного критерію руйнування.
Ключові слова: міцність, різання, критерій руйнування, пошкодженість.
Д. В. БАБІЧ, "Статистичний критерій міцності для крихких матеріалів" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 123-137 (2011).
Скачати PDF На основі імовірнісної моделі механізму крихкого мікроруйнування (мікро- пошкоджуваності), що призводить до макроруйнування матеріалів, запропоновано статистичну інтерпретацію критеріїв міцності, які пов’язують початок макроруйнування з виникненням макротріщин при розтягуванні або втратою стійкості у внутрішній структурі при стисканні з досягненням деякого (критичного) значення густини мікродефектів у матеріалі. Суть критерію полягає в порівнянні значень концентрації мікродефектів, зумовлених заданим видом навантаження тіла, з їх критичним значенням, яке для даного матеріалу не залежить від виду напруженого стану.
Ключові слова: розсіяне мікроруйнування, критична щільність мікроруйнувань, макротріщина, статистичний критерій макроруйнування.
М. Г. ЛОШАК, Л. І. ОЛЕКСАНДРОВА, "Механічні характеристики безвольфрамових твердих сплавів (огляд)" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 5, 138-148 (2011).
Скачати PDF Розглянуто безвольфрамові тверді сплави, що виготовляються на основі карбіду або карбонітриду титану з нікель-молібденовою зв’язкою. Ці сплави у більшості з успіхом замінюють вольфрамові тверді сплави при різанні металів і сплавів. За умови правильного вибору складу та розміру зерна карбонітридної складової міцність при згині цих сплавів сягає 1500 МПа, твердість - 90...91 HRA. Твердість та тріщиностійкість за високих температур відповідають рівню вольфрамових твердих сплавів.
Ключові слова: безвольфрамові тверді сплави, склад, структура, міцність, твердість, тріщиностійкість, температура випробувань.