Проблеми міцності. -2011. -№. 3.
А. О. ЛЄБЄДЄВ, М. Р. МУЗИКА, В. П. ШВЕЦЬ"Про резерви підвищення достовірності методів визначення твердості матеріалів" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 3, 5-18 (2011).
Скачати PDF Коротко розглянуто процеси, що супутні прониканню індентора у пружно- пластичне тіло під час випробувань матеріалів на міцність. Аналізуються причини, які призводять до зниження вірогідності отриманих результатів, у тому числі тертя поверхонь, що контактують. Запропоновано спосіб оцінки ефективності використання різних мастильних матеріалів для відповідного приладового забезпечення. Обговорюються отримані експериментальні результати та деякі концепції щодо підвищення вірогідності методу міцності.
Ключові слова: вимірювання твердості, заглиблення індентора, тертя на поверхні контакту, мастильні матеріали.
В. І. ГУЛЯЄВ, О. М. АНДРУСЕНКО, "Чутливість сил опору переміщенню бурильної колони до геометричних недосконалостей траєкторії криволінійної свердловини" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 3, 19-34 (2011).
Скачати PDF На основі співвідношень теорії гнучких криволінійних стрижнів поставлено пряму і обернену задачі про пружне згинання бурильної колони в каналі криволінійної свердловини. Запропоновано методику їх розв’язку. Досліджується чутливість сил опору переміщенню колони до додаткових геометричних викривлень осьової лінії свердловини.
Ключові слова: бурильна колона, криволінійна свердловина, геометричні недосконалості, сили опору, чутливість.
Г. В. ФІЛАТОВ, "Про одну особливість оптимального проектування конструкцій, взаємодіючих з агресивним середовищем" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 3, 35-46 (2011).
Скачати PDF Проведено числові дослідження залежності функції впливу напружено-дефор- мованого стану конструкції на швидкість корозійного процесу від жорсткості конструкції, що оптимізується. При оптимальному проектуванні конструкцій, що взаємодіють з агресивним середовищем, запропоновано використання методу багаторазової ідентифікації математичних моделей корозійного руйнування. Досліджуються теоретичні аспекти проблеми. Приведено методику визначення параметрів математичної моделі корозійного руйнування, що забезпечують еволюційний перехід конструкції в оптимальний стан.
Ключові слова: оптимальне проектування, швидкість корозії, математичне моделювання, багаторазова ідентифікація.
Є. В. ВОРОБЙОВ, В. О. СТРИЖАЛО, "Нестабільність деформації металів при кріогенних температурах і її прикладні аспекти" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 3, 47-57 (2011).
Скачати PDF Розглянуто силові, деформаційні, швидкісні, енергетичні та інші критерії граничних станів у процесі низькотемпературної переривчастої плинності металів. Показано можливість їх використання для нормування міцності та методів механічних випробувань.
Ключові слова: переривчаста текучість, граничний стан, критерій, криогенні температури, допустимі напруження, механічні випробування.
C. З. СТАСЮК, В. П. ТЕРЕНТЬЄВ, "Дослідження впливу водню високих параметрів на властивості сталі 09Г2С" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 3, 58-66 (2011).
Скачати PDF Досліджено схильність сталі 09Г2С до водневої крихкості після насичення зразків газоподібним воднем високих параметрів під всебічним тиском 5 МПа за температур 300, 400 і 500° С протягом різного часу витримки. Вивчено вплив такої дії на структуру і властивості металу. Показано, що по мірі насичення зразків воднем відбувається поступове збідніння сталі вуглецем, у структурі металу з’являється більше зерен фериту з чітко окресленими різкими границями. Про початок інтенсивної водневої крихкості свідчить зменшення кількості зерен перліту в структурі металу. Отримані експериментальні дані дозволяють встановити інкубаційний період водневої крихкості сталі 09Г2С (час до початку процесу зневуглецювання за певних умов насичення металу газоподібним воднем), який при дії тиску 10 МПа і температурах 500 і 580оС становить 90 і 17 годин відповідно. Ресурс водневої стійкості сталі 09Г2С в межах інкубаційного періоду є основою для подовження терміну безпечної експлуатації технологічного обладнання нафтопереробних і нафтохімічних виробництв за умов протікання гідрогенізаційних процесів.
Ключові слова: низьколегована сталь, воднева корозія, інкубаційний період, зневуглецювання, карбідний аналіз, мікроструктура.
О. М. ГЕРАСИМЧУК, Ю. С. НАЛІМОВ, П. Є. МАРКОВСЬКИЙ, А. В. ТЕРУКОВ, В. І. БОНДАРЧУК, “Вплив мікроструктури титанових сплавів на характеристики опору втомі”,
Проблеми міцності, № 3, 67-82 (2011).
Скачати PDF Наведено результати випробувань на втому та механічні характеристики за статичного розтягу зразків із титанових сплавів, що належать до відомих класів матеріалів із референс- ною глобулярною або бімодальною мікроструктурою та так званою дрібнозернистою ^-перетвореною мікроструктурою, отриманою методом швидкісної термообробки. Проаналізовано мікроструктуру досліджених матеріалів. Установлено параметр мікроструктури, що відповідає за втомну міцність того чи іншого матеріалу. Приведено та проаналізовано порівняння між границями витривалості, отриманими експериментально і розрахованими за розробленими раніше одним з авторів моделями.
Ключові слова: титанові сплави, мікроструктура, механічні властивості, втома, границя витривалості, структурний параметр, швидкісна термообробка.
О. К. МОРАЧКОВСКИЙ, Ю. В. РОМАШОВ, "Вплив закріплення краю на ресурс тонкої сферичної кришки вакуумної камери, що пошкоджується внаслідок повзучості " (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 3, 83-92 (2011).
Скачати PDF Для розрахункового дослідження ресурсу при повзучості тонкої сферичної кришки вакуумної камери розглянуто математичні постановки і запропоновано метод розв’язку початково-крайових задач теорії повзучості тонких оболонок з урахуванням пошкоджуваності матеріалу. Досліджено вплив закріплень вздовж нормалі та дотичної до серединної поверхні, а також кутових закріплень краю на ресурс кришки при повзучості під атмосферним тиском. За розрахунковими даними встановлено залежність ресурсу кришки від закріплень її краю: суттєва за часом прихованого руйнування і несуттєва за допустимим прогином.
Ключові слова: ресурс, повзучість, пошкоджуваність, час руйнування, кришка вакуумної камери, сферична оболонка, метод Бубнова-Гальоркіна.
Ф. А. ВЄЄР, Ю. М. РОДІЧЕВ, "Конструктивна міцність скла: приховане пошкодження" (англ. мов.),
Проблеми міцності, № 3, 93-109 (2011).
Скачати PDF Досліджується “приховане пошкодження” скла у процесі прокатки через нерівномірний розподіл мікротріщин у торцевих поверхнях скляних конструкційних елементів, які, знижуючи їх міцність, зумовляють руйнування. Показано, що усунення вказаних торцевих пошкоджень суттєво підвищує конструкційну міцність скла. За допомогою підходу “прихованого пошкодження” виконано статистично обгрунтований розрахунок міцності для найбільш пошкоджених зразків із використанням надійного інженерного параметра.
Ключові слова: скло, процес прокатки, приховане пошкодження, інженерний параметр, мікротріщини.
Д. Г. ВЕРБИЛО, "Особливості розрахунку істинних кривих навантаження при крученні" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 3, 110-122 (2011).
Скачати PDF На основі рівняння типу Арреніуса для швидкості пластичної деформації запропоновано логарифмічний закон зв’язку напруження з деформацією. Закон використовується для значного спрощення визначення істинних напружень текучості при крученні. Систематизовано уявлення щодо визначення умовних і істинних деформацій при крученні.
Ключові слова: кручення, істинні напруження, деформація, аналітичний опис кривих деформування.
Г. В. СТЕПАНОВ, О. І. БАБУЦЬКИЙ, І. О. МАМЄЄВ, М. О. ПАШИН, В. В. САВИЦЬКИЙ, Г. І.ТКАЧУК, "Перерозподіл залишкових зварювальних напружень при обробці імпульсним магнітним полем" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 3, 123-131 (2011).
Скачати PDF Результати експериментальних досліджень показують, що в зразках зі сплаву АМгб після обробки має місце суттєве зменшення і перерозподіл залишкових зварних напружень. Дані числового моделювання дозволяють стверджувати, що ефект обробки не пов’язаний з термічною дією поля.
Ключові слова: імпульсне електромагнітне поле, залишкові зварювальні напруження, спекл-інтерферометрія, електропластичний ефект.
А. П. ГОПКАЛО, "Вплив зсуву фаз механічного навантаження і циклічного нагріву на швидкість росту втомних тріщин. Повідомлення 1. Вплив зсуву фаз механічного навантаження і циклічного нагріву на розмір пластичної зони в вістрі тріщини" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 3, 132-140 (2011).
Скачати PDF У результаті розрахунку напружено-деформованого стану у вістрі тріщини в процесі механічного навантаження та циклічного нагрівання з урахуванням кінетики параметрів навантаження та властивостей матеріалу протягом циклу установлено, що максимальні значення розміру пластичної зони при синфазному механічному навантаженні та циклічному нагріванні в 2,77 раза відрізняються від таких при противофазному. У випадку синфазного механічного навантаження та циклічного нагрівання має місце трикратне підвищення швидкості росту тріщин втоми відносно протифазного при фіксованих значеннях коефіцієнта інтенсивності напружень.
Ключові слова: циклічне нагрівання, малоциклове навантаження, циклічна тріщиностійкість, швидкість росту тріщини, зміщення фаз, пластична зона.
А. В. БУКЕТОВ, П. Д. СТУХЛЯК, В. В. ЛЕВИЦЬКИЙ, М. А. ДОЛГОВ., И. Г. ДОБРОТВОР, “Дослідження повзучості в агресивних середовищах епоксидних композитів із безперервними волокнами і модифікованим дисперсним наповнювачем”,
Проблеми міцності, № 3, 141-153 (2011).
Скачати PDF Досліджено вплив модифікування дисперсного наповнювача епоксидним олітомером і композицій ультрафіолетом на повзучість матеріалів, що містять скляні та базальтові тканини, в умовах впливу агресивних середовищ. Встановлено, що для зменшення повзучості матеріалів необхідно використовувати двошарові епоксидні композитні "гібридні” матеріали, які містять скляні і базальтові тканини. Із метою підвищення експлуатаційних характеристик композитів у вигляді проміжного шару необхідно використовувати опромінений ультрафіолетом епоксидний зв’язувач, що містить модифіковані епоксидним олітомером дисперсні частинки наповнювача.
Ключові слова: епоксидний композит, дисперсний наповнювач, повзучість, агресивне середовище.
Г. Д. ГАВРИЛЕНКО, В. І. МАЦНЕР, О. А. КУТЕНКОВА, "Вплив вм'ятин і товщини оболонок на критичні навантаження ребристих оболонок" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 3, 154-159 (2011).
Скачати PDF Запропоновано наближений підхід до оцінки параметрів критичних навантажень недосконалих оболонок, товщина яких може зменшуватись через різні чинники. Розглянуто циліндричні оболонки гладкі, підкріплені тільки стрингерами, тільки шпангоутами, стрингерами і шпангоутами. Проведено порівняння теоретичних параметрів критичних навантажень із відомими експериментальними даними.
Ключові слова: аналітичний метод, критичні навантаження, вм'ятини, ребристі оболонки.
Д. В. БАБІЧ, "Вплив геометрії плоских мікропошкоджень матеріалу на його деформаційні властивості" (рос. мов.),
Проблеми міцності, № 3, 160-174 (2011).
Скачати PDF На основі енергетичного методу з врахуванням взаємодії берегів тріщин отримано вирази для ефективних характеристик пружності матеріалів, послаблених системою хаотично розподілених по об’єму еліптичних тріщин. Досліджується вплив геометрії мікротріщин на ефективні постійні пружності пошкодженого матеріалу.
Ключові слова: тріщинувата середа, еліптична тріщина, ефективні характеристики пружності.